County Night Hike

Congratulations to all teams!

2nd Ballsall Common A

Intrepid A

Solihull Night Hike 2024

Results

Results 2024

SCOUTS

ID TEAM TIME
025 2ND BALSALL COMMON A 03:44:26
033 2ND BALSALL COMMON C 04:14:35
044 NELSON SEA SCOUTS 04:16:42
035 1ST CHELMSLEY WOOD A 04:39:17
023 1ST SHIRLEY BUCKHOLT B 04:54:10
040 2ND BALSALL COMMON D 04:57:58
014 5TH SOLIHULL A 05:01:22
015 6TH SHIRLEY B 05:01:33
024 2ND BALSALL COMMON B 05:09:54
048 1ST SHIRLEY BUCKHOLT A 05:10:10
030 5TH SOLIHULL B 05:14:52
034 4TH KNOWLE SEA SCOUTS A 05:15:51
036 4TH KNOWLE B 05:18:46
002 1ST SHIRLEY GLYN 05:28:51
001 8TH SOLIHULL 05:57:55
005 3RD OLTON 06:05:02
047 DORRIDGE SCOUTS 06:07:02
039 2ND MONKSPATH 06:24:04
009 6TH SHIRLEY A 06:50:41
017 1ST KNOWLE 07:29:03
045 1ST MARSTON GREEN 07:33:59
019 1ST CHELMSLEY WOOD A

10:27:54

EXPLORERS

ID TEAM TIME
063 INTREPID A 04:50:02
051 GALILEO A 05:56:45
054 ORION A 06:14:41
057 ATTENBOROUGH B 06:45:37
052 INTREPID E 06:54:24
073 INTREPID D 07:03:59
075 INTREPID C 07:22:25
077 COLUMBUS B 08:06:59
061 INTREPID B 08:10:15
071 GALILEO B 08:10:33
070 COLUMBUS A 08:11:07
055 ARMSTRONG A 08:32:34
059 MALLORY ESU 09:05:52
068 ARMSTRONG B 09:25:21
078 ORION B 09:25:28
058 ATTENBOROUGH C 09:28:04
079 KNOWLE SEA SCOUTS A 10:02:03
066 ATTENBOROUGH A

11:22:22

Results 2023

SCOUTS

ID TEAM TIME
023 1ST SHIRLEY GLYN A 03:31:13
021 1ST SOLIHULL NELSON B 03:55:57
011 5TH SOLIHULL A 03:56:28
043 2ND BALSALL COMMON E 04:16:46
050 DICKENS HEATH B 04:18:26
041 1ST SOLIHULL A 04:20:38
012 1ST SHIRLEY GLYN C 04:20:45
042 2ND BALSALL COMMON C 04:21:43
016 1ST OLTON 04:22:37
010 5TH SOLIHULL B 04:24:13
046 6TH SHIRLEY 04:31:16
027 2ND BALSALL COMMON A 04:37:32
026 2ND BALSALL COMMON D 04:42:08
018 4TH KNOWLE B 04:43:06
031 2ND BALSALL COMMON B 04:46:06
007 3RD OLTON 04:46:59
049 1ST SHIRLEY GLYN B 04:59:14
013 8TH SOLIHULL B 05:01:06
028 1STMARSTON GREEN 05:04:48
019 DICKENS HEATH A 05:15:09
022 4TH KNOWLE A 05:19:38
038 CHELMSLEY WOOD A 05:21:25
029 8TH SOLIHULL A 05:22:10
039 2ND MONKSPATH 05:27:33
047 1ST SHIRLEY A 05:41:05
 

EXPLORERS

ID TEAM TIME
053 INTREPID B 04:02:58
065 INTREPID E 05:22:07
067 VOYAGER A 05:38:49
080 MALLORY ESU 06:20:23
072 INTREPID A 06:21:31
061 ORION B 06:33:29
055 ORION A (DQ) 06:36:24
062 ATTENBOROUGH A 06:37:10
071 INTREPID D 06:41:37
063 ATTENBOROUGH B 06:52:15
060 COLUMBUS 07:02:08
076 DRAKE ESU 07:05:53
051 INTREPID C 07:26:31
078 ARMSTRONG 07:31:35
074 4TH KNOWLE ESU A 07:44:57
064 VOYAGER B 09:24:04

Results 2020

SCOUTS

6TH SOLIHULL A 262.12
6TH SHIRLEY A 277.4
1ST SOLIHULL NELSON A 281.7
6TH SOLIHULL C 292.5
1ST OLTON 295.32
HOCKLEY HEATH A 311.35
2ND BALSALL COMMON B 314.63
2ND BALSALL COMMON C 315.58
2ND SHIRLEY A 315.9
2ND SHIRLEY B 317.27
1ST SHIRLEY BUCKHOLT A 317.65
1ST SHIRLEY BUCKHOLT A 325.9
2ND BALSALL COMMON D 326.03
1ST SHIRLEY GLYN A 329.57
1ST MARSTON GREEN A 340.87
1ST MARSTON GREEN B 345.45
1ST SHIRLEY BUCKHOLT C 346.13
6TH SOLIHULL TYPHPOONS 346.87
3RD OLTON A 353.43
2ND BALSALL COMMON A 356.55
1ST NELSON B 358.9
1ST SHIRLEY GLYN B 374.87
1ST DICKENS HEATH B 381.45
1ST DICKENS HEATH A 386.17
2ND MONKSPATH A 416.48
11TH SOLIHULL 434.6
8TH SOLIHULL A 440.95

EXPLORERS

INTREPID A 287.18
INTREPID C 392.38
DRAKE ESU B & GALILLEO 411.7
DRAKE ESU A 427.52
INTREPID B 487.77
ATTENBOROUGH A 489.47
ATTENBOROUGH B 492.02
VOYAGER ESU 533.9

Results 2019

Here’s the results;

Scouts Time Explorer Time
Team Time (minutes) Team Time (minutes)
33 251.2 12 210.72
24 274.78 1 222.4
28 289.22 3 335.87
37 303.97 4 370.5
21 306.83 2 380.15
17 311.35 7 385.9
8 312.47 10 433.23
18 312.63 9 437.17
22 313.4 5 455.43
15 315.55 13 467.4
16 320.48 11 499.75
25 323.65 6 527.62
30 334.2
26 338.38
35 339.08
20 343.43
27 354.8
34 355.57
23 364.62
29 370.02
32 371.23
14 379.79
19 407.33
31 410.23
36 441.98